Ultrasonografia jest nieinwazyjną metodą diagnostyczną, pozwalającą na uzyskanie w czasie rzeczywistym obrazu przekroju badanego obiektu. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się oraz odbicia fali ultradźwiękowej na granicy ośrodków o różnych gęstościach. Pozwala na ocenę wielkości, kształtu i struktury narządów wewnętrznych, a w szczególności różnicowanie zmian o charakterze litym od zmian o charakterze płynowym.

W ultrasonografach nowej generacji wykorzystuje się również zjawisko Dopplera w celu oceny przepływu krwi. Badanie dopplerowskie jest rodzajem badania ultrasonograficznego, pozwalającego oceniać przepływ naczyniowy. Ocena ultrasonograficzna naczyń stała się możliwa dzięki wykorzystaniu efektu Dopplera polegającego na zmianie częstotliwości fali ultradźwiękowej po odbiciu od ośrodka będącego w ruchu. Aparat USG rejestruje zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi i przedstawia je na monitorze. Płynąca krew widoczna jest wewnątrz naczyń w różnych odcieniach koloru czerwonego i niebieskiego.

Dysponujemy czterema wysokiej klasy aparatami USG z funkcją Doppler tym samym zapewniając wysokiej jakości badania ginekologiczno-położnicze, kardiologiczne (echo serca), ortopedyczne oraz chirurgii naczyniowej w diagnostyce kończyn dolnych i zaburzeniach krążenia tętnic.

Przygotowanie do badania:

USG jamy brzusznej wykonujemy na czczo z wypełnionym pęcherzem. Co najmniej 6 godzin przed badaniem nie można nic jeść, dopuszcza się picie niegazowanej wody. Jeżeli pacjent przyjmuje leki na stałe powinien je zażyć popijając przegotowaną wodą, nie później jednak, niż 1 godzinę przed badaniem.

USG dopochwowe nie wymaga żadnego przygotowania. Nie należy przed badaniem mieć wypełnionego pęcherza, gdyż nie ma to wpływu na jakość uzyskiwanych obrazów, a może być przyczyną dodatkowego dyskomfortu w czasie badania. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG narządu rodnego. W olbrzymiej większości przypadków, badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

USG piersi nie wymaga żadnego przygotowania i można je wykonać w dowolnej fazie cyklu miesięcznego, o ile lekarz kierujący nie wyznaczył inaczej. Jedynie u kobiet, które skarżą się na tkliwość piersi przed miesiączką, zaleca się wykonanie tego badania w pierwszej połowie cyklu. Na badanie należy koniecznie przynieść wyniki poprzednich badań usg i mammografii. W warunkach prawidłowych badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży, czy karmienia piersią).

USG układu moczowego nie wymaga szczególnego przygotowania, ale aby ocenić pęcherz moczowy, wymagane jest jego wypełnienie w możliwie maksymalnym stopniu. Należy wypić co najmniej na jedną godzinę przed badaniem od 1 do 1,5 litra niegazowanych płynów. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG danej okolicy, lub wyniki innych badan - dotyczących tego problemu. Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w ciąży).

USG tarczycy nie wymaga żadnego przygotowania. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG. Wskazane jest również przyniesienie wyników badań poziomu hormonów tarczycy i TSH (jeżeli były wykonywane). Badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.