DIAGNOSTYKA COVID-19

W diagnostyce COVID -19 ważną rolę odgrywają testy na obecność wirusa SARS-CoV2. Istnieją dwa rodzaje testów: molekularne oraz serologiczne. Do naszej oferty badań laboratoryjnych wprowadziliśmy testy serologiczne w kierunku przeciwciał w klasie IgM/IgG przeciwko antygenom wirusa SARS-CoV-2 metodą ELISA o wysokiej czułości i swoistości. Badania serologiczne stanowią dopełnienie diagnostyki w późniejszej fazie infekcji.

 

  • Przeciwciała anty SARS-Co-V w klasie IgM pojawiają się pomiędzy 7-10 dniem od wystąpienia objawów, a ich obecność może świadczyć o aktywnym zakażeniu.
  • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 w klasie IgG pojawiają się pomiędzy 11-14 dniem od wystąpienia objawów, a ich obecność może świadczyć o przebytym kontakcie z wirusem.

Testy serologiczne są uzupełniającym narzędziem diagnostycznym, wykrywającym przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi SARS-CoV2. W przypadku zainteresowania badaniami nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania się, ani zapisywania na wykonanie badania. Serologiczne testy wykonujemy bez skierowania od lekarza, są to badania płatne. W każdej naszej placówce w punkcie pobrań od 7.15 do 10.00 można wykonać testy serologiczne. Wyniki badań są dostępne po 5 dniach od pobrania.