Holter EKG

Badanie polega na 24 godzinnym monitorowaniu EKG  w warunkach całodobowej aktywności badanego. Badanie służy ocenie czynności elektrycznej serca. Umożliwia rejestrację zaburzeń rytmu i przewodnictwa, ocenę pracy rozrusznika serca oraz nieprawidłowości w ukrwieniu mięśnia sercowego. W aparacie wbudowany jest czujnik ruchu monitorujący aktywność fizyczną pacjenta oraz wyświetlacz z podglądem zapisu EKG.

Wskazania do wykonania badania

  • diagnostyka zaburzeń rytmu serca,
  • ocena skuteczności leczenia antyarytmicznego
  • ocena czynności sztucznego rozrusznika
  • ocena niedokrwienia mięśnia sercowego

Przygotowanie do badania

Badanie Holter EKG nie wymaga szczególnych przygotowań. Przed badaniem nie musimy być na czczo i możemy zażyć leki, które przyjmujemy na co dzień. Skóra musi być czysta, nie posmarowana balsamem, gdyż do natłuszczonej skóry trudno jest przykleić elektrody. U mężczyzn z obfitym owłosieniem klatki piersiowej wskazane jest zgolenie owłosienia przed badaniem.

Podczas badania

Do klatki piersiowej pacjenta zostają przymocowane elektrody połączone z aparatem, w którym  zapisywane są dane. Badanie jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne . Przez cały czas trwania badania (24h) pacjent jest podłączony do rejestratora podczas swojej codziennej aktywności w dzień oraz w nocy. Wynik badania zostaje zapisany w specjalnym programie komputerowym, który następnie jest opisywany przez specjalistę kardiologa.

Urządzenie rejestrujące nie jest wodoszczelne i nie może zostać zamoczone. Badanie wykonywane jest na zlecenie lekarza.

Holter ciśnieniowy

Polega na 24 godzinnym monitorowaniu ciśnienia tętniczego w ustawionych odstępach czasowych. Odstępy pomiarów można dowolnie zaprogramować. Przycisk dzień/noc umożliwia dopasowanie pomiaru do trybu życia pacjenta. Holter ciśnieniowy firmy BTL CardioPoint-ABPM ma zastosowany algorytm, który zapewnia prawidłowość przeprowadzenia badania nawet w trudnych warunkach oraz krokowe wypuszczanie powietrza dla większego komfortu pacjenta.

Wskazania do wykonania badania:

  • kontrola skuteczności leczonego nadciśnienia
  • istotne różnice w odczycie wartości ciśnienia tętniczego mierzonego w gabinecie lekarskim i w domu,
  • diagnostyka nadciśnienia nocnego (występuje tylko w nocy);

Przygotowanie do badania:

Na badanie należy zgłosić się w luźnym ubraniu, bo trzeba będzie pod nim ukryć zarówno mankiet, jak i aparat zapisujący pomiary ciśnienia.W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe.

Podczas badania:

W momencie pomiaru ciśnienia ramię powinno być swobodnie i nieruchomo opuszczone wzdłuż ciała. W momencie pomiaru nie należy rozmawiać. Nie należy kłaść się na ręce, na której założony jest mankiet. Mankiet nie może być przekładany z jednego ramienia na drugie. Należy chronić urządzenie przed wilgocią i wodą, a także bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Po dokonaniu pomiaru dane zostają przeniesione z rejestratora do komputera PC za pomocą kabla optycznego USB. Następnie system automatycznie dokonuje analizy ciśnienia krwi i częstotliwości tętna. Wyniki badania są przedstawiane w formie graficznej i tabelarycznej.
Podczas wykonywania badania należy pamiętać, aby nie zamoczyć urządzenia pomiarowego, ponieważ zamoczenie powoduje uszkodzenie urządzenia i należy się wówczas liczyć z kosztami naprawy lub wymiany.