Badanie EEG polega na zarejestrowaniu za pomocą specjalnego aparatu potencjałów bioelektrycznych, generowanych przez mózg. Pomiaru potencjałów mózgowych dokonuje się w różnych miejscach na powierzchni głowy poprzez rozmieszczenie przy pomocy specjalnego czepka wielu elektrod połączonych przewodami z aparatem EEG. Badanie takie jest bezpieczne, nieinwazyjne i może być wykonywane zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci. Stanowi ono podstawę diagnostyki w neurologii, neurochirurgii oraz psychiatrii. Stosowane jest głównie w diagnostyce: urazów głowy, bólów i zawrotów głowy, zapalenia opon i mózgu, omdleń, utrat przytomności, zaburzeń świadomości, padaczki (epilepsji), następstw chorób naczyniowych mózgu.

Gabinet badań EEG wyposażono w nowoczesny  Cyfrowy APARAT EEG DigiTrack  wyprodukowany przez Przedsiębiorstwo Informatyki Medycznej ELMIKO z Warszawy, spełniający wymagania certyfikacyjne stawiane nowoczesnej aparaturze medycznej. Aparat posiada  atest Ministerstwa Zdrowia, wydany przez Centralny Ośrodek Techniki Medycznej. W skład aparatu wchodzi: 32-kanałowy zestaw wzmacniaczy biologicznych, sterowany komputerem fotostymulator oraz konsola komputerowa z osprzętem i oprogramowaniem. Producentem wzmacniaczy jest holenderska firma BRAINTRONICS B.V. Aparat ten przeznaczony jest do cyfrowej rejestracji, analizy i oceny zapisów czynności bioelektrycznej mózgu ludzkiego. Nowoczesna technologia użyta w aparacie gwarantuje wysoką jakość rejestracji i analizy sygnałów EEG.
W trakcie badania sygnały odbierane przez głowicę zapisywane są na dysku komputera, co umożliwia przeglądanie i wydruk zapisu po badaniu w przyszłości. Wyposażenie gabinetu umożliwia przeprowadzanie badań w czuwaniu i we śnie u dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Badanie EEG wykonywane jest przez wyspecjalizowany personel medyczny. Analizy i opisu badania EEG dokonują lekarze specjaliści, z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie neurologii i psychiatrii.

W ramach gabinetu EEG wykonywane są następujące usługi:

 • Badanie EEG z wydrukiem zapisu bez opisu lekarza.
 • Badanie EEG z wydrukiem zapisu i opisem lekarza specjalisty.
 • Badania EEG profilaktyczne wraz z oceną lekarza specjalisty, przeznaczone dla kierowców.
 • Badania EEG wraz z oceną  lekarza specjalisty, kwalifikujące do pracy na wysokości;
 • Diagnozowanie i klasyfikacja schorzeń neurologicznych i psychiatrycznych z wykorzystaniem EEG;

Uwaga - Przed przybyciem do gabinetu na badanie EEG bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z informacją,

dotyczącą przygotowania do badania EEG oraz zastosowanie do zaleceń.

Nie wykonujemy badania EEG dzieciom do lat 12

Przygotowanie do badania EEG osoby dorosłej

Zazwyczaj badanie dorosłych wykonuje się w czuwaniu.

 • Do badania należy być wypoczętym i wyspanym (nie po całym dniu pracy).
 • Nie wolno być na czczo. W chwili badania powinno się być po posiłku. Zaleca się zjedzenie drożdżówki tuż przed badaniem.
 • Umyta głowa (zwykłym szamponem, bez odżywki, żelów, lakierów, pianek i innych środków pielęgnacyjnych).

EEG po deprywacji snu:

 • Noc poprzedzająca badanie bezsenna. W czasie 24 godzin przed badaniem nie wolno kłaść się spać, ani drzemać aż do chwili badania.
 • Zalecane badanie poranne (zaraz po nieprzespanej nocy).
 • Umyta głowa (zwykłym szamponem, bez odżywki, żelów, lakierów, pianek i innych środków pielęgnacyjnych).
 • Nie wolno być na czczo. W chwili badania powinno się być po posiłku. Zaleca się zjedzenie drożdżówki tuż przed badaniem.