Kriokomora to ogólnoustrojowa, rewelacyjna metoda leczenia zimnem z zastosowaniem niskich temperatur sięgających od -110°C do -160°C. Biologiczne działanie krioterapii ogólnoustrojowej przebiega w dwóch fazach: w pierwszej następuje zwężenie naczyń krwionośnych, zmniejszenie przepływu krwi i obniżenie metabolizmu, w drugiej fazie organizm broniąc się przed zimnem, rozszerza naczynia krwionośne, powodując nawet czterokrotne zwiększenie przepływu krwi. Tym samym poprawia się dotlenienie i odżywienie nawet najgłębiej położonych tkanek.
WSKAZANIA
- choroba zwyrodnieniowa stawów
- reumatoidalne zapalenie stawów
- dyskopatia i zespoły bólowe kręgosłupa
- pourazowe schorzenia narządów ruchu
- osteoporoza
- łuszczycowe zapalenia stawów
- dna moczanowa
- stwardnienie rozsiane
- nerwice i depresje
- niedowłady spastyczne
- odnowa biologiczna i sport wyczynowy
- pomaga spalić tłuszcz
- przyśpiesza redukcję cellulitu
- poprawia wydajność treningów
- redukuje ból mięśni
PRZECIWWSKAZANIA
- stany po zawale
- zaburzenia rytmu serca
- przebyte zatorów
- niewydolność krążenia
- choroby nowotworowe
- uszkodzenia skóry
- choroby nerek i pęcherza
- stany gorączkowe
- zaburzenia czucia
- nadczynność i niedoczynność tarczycy
- schorzenia dróg oddechowych
Regulamin korzystania z kriokomory w ZOZ „Medical”
- Pacjent powinien zgłosić się w wyznaczonym czasie na umówiony zabieg.
- Przed skorzystaniem z zabiegu w kriokomorze pacjent zobligowany jest do skorzystania z szatni oraz pozostawienia odzieży i rzeczy osobistych w zamykanych szafkach.
- W czasie trwania lub podczas serii zabiegów w kriokomorze nie wolno przyjmować żadnych leków ani poddawać się żadnym innym zabiegom medycznym lub paramedycznym bez konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą.
- Wejście do kriokomory odbywa się wyłącznie w stroju obowiązującym w ZOZ Medical lub innym posiadającym atest wyrobu medycznego. Pacjenci powinni posiadać bawełniane stroje. Strój taki powinien zawierać: spodenki krótkie, bluzeczkę z krótkim rękawem lub krótkie body, skarpetki do kolan, maseczkę przeciwpyłową (na wyposażeniu gabinetu), rękawiczki, opaskę na uszy, obuwie z drewnianą podeszwą (na wyposażeniu gabinetu) oraz obuwie sportowe do ćwiczeń po zabiegach w kriokomorze.
- Przed pierwszym zabiegiem krioterapii ogólnoustrojowej obowiązuje badanie lekarskie.
- Przed wejściem do kriokomory należy zdjąć wszystkie metalowe przedmioty (biżuteria, zegarek itp.)
- Należy pamiętać, aby na 2 godziny przed zabiegiem ciało nie było nawilżane. Nie wolno brać kąpieli, smarować skóry kremem balsamem itp.
- Przed wejściem do kriokomory należy dokładnie osuszyć ciało ręcznikiem z nadmiaru wilgoci (pot).
- Podczas zabiegu wskazany jest płytki oddech. Wdech powinien być dwa razy krótszy niż wydech (szybkie i znaczne ochłodzenie dróg oddechowych może doprowadzić do skurczu oskrzelików i trudności w oddychaniu).
- Podczas trwania zabiegu wskazane jest poruszanie się w miejscu lub chodzenie, wykonywanie podskoków lub przysiadów.
- Zabrania się klaskania w dłonie, pocierania i poklepywania powierzchni ciała, dotykania ścian kriokomory, dotykania innych uczestników sesji krioterapii.
- Jeśli podczas zabiegu dojdzie do zasinienia skóry, bólu, pieczenia lub jakichkolwiek objawów złego samopoczucia należy natychmiast powiadomić osobę prowadzącą zabieg lub opuścić kriokomorę.
- W przypadku omdleń w kriokomorze podczas zabiegu, nie należy wpadać w panikę. Należy wykonywać polecenia fizjoterapeuty ZOZ Medical.
- Po zakończeniu zabiegu i opuszczeniu kriokomory należy zdjąć maseczkę, rękawiczki, opaskę i obuwie ochronne, zsunąć podkolanówki, ubrać obuwie sportowe i udać się na ćwiczenia fizyczne w celu ogrzania organizmu zgodnie z zaleceniami fizjoterapeuty ZOZ Medical.